Opublikowany w Nimowlę, Zabawa i edukacja

Mata edukacyjna dla niemowlaka

Mata edukacyjna dla niemowlaka jest cenioną w wielu kręgach zabawką, czy raczej zbiorem zabawek połączonych miękką podstawą. Dzięki niej już najmniejsze dziecko może zacząć poznawać świat dzięki kilku ważnym dla rozwoju bodźcom.

Maty edukacyjne są zalecane już dla trzymiesięcznych maluchów. To właśnie w tym wieku dziecko zaczyna otwierać się na świat, rozglądać, dostrzegać i rozróżniać rzeczy i stają się zdecydowanie bardziej aktywne. Jest to więc dobry moment na wprowadzenie w życie dziecka zabawek pomagającym im intensywniej w poznawaniu świata.

Mata edukacyjna – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na rynku pojawia się sporo różnych mat edukacyjnych. Zanim kupujący podejmie decyzję, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  • rozmiar; dziecko powinno bez problemów mieścić się na macie, przesuwać się w jej granicach;
  • materiał – maty przeważnie zawsze są robione z materiałów miłych w dotyku i – co najistotniejsze – naturalnych; chodzi o to, aby dziecko, leżąc na macie, nie pociło się w wyniku kontaktu ze sztuczną powierzchnią;
  • bezpieczeństwo – materiał, z którego jest wykonana mata powinien być na tyle gruby, aby dziecku było miękko i aby wystarczająco dobrze izolował je on od podłogi; chodzi zarówno o to, aby maluch nie uderzył się o podłogę, ani żeby nie czuł od niej niezdrowego chłodu; w aspekcie bezpieczeństwa należy zwrócić także uwagę na wykończenia – powinny być one miękkie – zero ostrych krawędzi, o które dziecko może się skaleczyć;
  • bogata kolorystyka i różnorodność zabawek; mata powinna wydawać różne dźwięki: piszczeć, szeleścić, grzechotać; może zawierać bezpieczne lusterko, które zainteresuje dziecko oraz gryzaki albo nawet pozytywkę
  • łatwość prania i mycia całości oraz zabawek – części składowych maty.

Rodzaje mat

Najczęściej spotyka się maty z pałąkami, które pozwalają zawiesić na nich zabawki.

Zdarza się, że maty takie posiadają też w zestawie poduszki lub miękkie ograniczniki, częściowo lub całkowicie uniemożliwiające dziecku wyjście poza matę.

Bywają też maty bez pałąków – tutaj zabawki, czy różne wypustki lub metki są przyczepione do niej samej, pozwalając leżącemu na niej dziecku chwytać i dzięki temu sprawdzać, co się wtedy stanie.

Maty edukacyjne absolutnie nie zastąpią osoby opiekującej się dzieckiem – dla bezpieczeństwa malucha, powinna ona cały czas mieć go na oku. Mata jednak może przez dłuższy czas zainteresować i zajmować dziecko, które nie będzie się nudziło, jeśli mama musi przez chwilę zajmować się obok czymś innym, np. zrobieniem posiłku. To taki pierwszy plac zabaw, który rozwija postrzeganie, poznawanie różnych dźwięków, czy powierzchni (miękki materiał – giętkie lusterko lub twardy gryzak). Dzięki temu, wspomaga się rozwój psychoruchowy dziecka.

Jeśli mata daje możliwość podczepiania zabawek na pałąkach, rodzice mogą wymieniać zastosowane w zestawie elementy na inne, stosowne do wieku dziecka. Unika się dzięki temu monotonii i znudzenia, a zapewnia dziecku kolejne bodźce.

Maty edukacyjne wciąż są popularne; na rynku można wybierać spośród rosnącej liczby wzorów, dzięki czemu rodzic ma szansę wybrać dla dziecka to, co według niego najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *