Opublikowany w Przedszkolak, Zabawa i edukacja

Zabawy dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają bawić się z rodzicami. Jest to dla nich największa frajdą. Maluchy mogą spędzić czas z ukochaną osobą, a dorośli mogą oderwać się na chwilę od codzienności. Zabawy dla dzieci nie muszą być męczące dla rodziców. Istnieje wiele ciekawych pomysłów, które mogą odprężyć obie strony. W co warto bawić się z pociechą?

Nieśmiertelne planszówki

Gry planszowe to idealna zabawa dla całej rodziny. Chińczyk, Grzybobranie, Eurobiznes – opcji jest wiele. Oczywiście należy dopasować poziom rozgrywki do wieku dziecka. W przypadku kilkuletnich maluszków lepiej postawić na najprostsze planszówki – wyzwaniem jest odczytywanie ilości oczek na kostce,a także przesuwanie się o odpowiednią ilość pól. Podczas takiej zabawy czas płynie szybciej, niż zwykle.

Kalambury

Zabawa w kalambury rozwija wyobraźnię, a także może rozśmieszyć do łez. Tutaj również ważny jest wiek dziecka, ponieważ hasła nie mogą być zbyt trudne. Kilkuletnia pociecha nie odgadnie złożonego powiedzenia, pomimo tego, że dla dorosłych wydaje się ono banalne. Lepiej postawić na hasła dotyczące podstawowych zawodów, zwierząt, czy też nieskomplikowanych czynności. Jeśli dziecku na początku nie wychodzi zgadywanie, to warto dodać „sygnały dźwiękowe”. Z pewnością rozszyfruję, jakie zwierzę udaje rodzic, jeśli będzie on mówił on przy tym „kwa kwa”.

Poszukiwacze skarbów

Rodzice nie zawsze mają wystarczającą ilość czasu oraz siły, aby aktywnie uczestniczyć w zabawie. Tutaj na ratunek przychodzi gra polegają na szukaniu skarbów. Należy przed dzieckiem schować, jakiś przedmiot (może być to również drobny smakołyk) oraz pozwolić mu na poszukiwania. Niestety może on nieco przy tym nabałaganić, więc warto go nieco kierować. Można to robić np. za pomocą wyrażeń „ciepło – zimno”. Maluch zbliża się do ukrytego skarbu? Rodzic mówi „ciepło”. Jest już o krok do zdobycia nagrody? Dorosły krzyczy „gorąco”!

Wspólne wypieki

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy uwielbiają gotować razem z mamą. Przygotowania do świąt, czy też rodzinnej uroczystości to znakomita okazja, aby zaangażować dziecko. Rodzic może zająć się swoimi kuchennymi obowiązkami, a jednocześnie mieć smyka na oku. Kształtowanie oraz ozdabianie ciasteczek może sprawić wiele przyjemności. Po ich upieczeniu, cała rodzina może zasiąść do stołu. Chyba nie trzeba dodawać, że łakocie udekorowane przez malucha zawsze są najpiękniejsze, za co obowiązkowo trzeba go pochwalić.

Ojciec z synem, matka z córką

Przychodzi moment, kiedy ojciec powinien zabrać swojego syna w miejsce, gdzie mama zwykle nie ma wstępu. Majsterkowanie w garażu będzie dla chłopca wielkim przeżyciem. Można mu zakupić specjalne zabawkowe narzędzia, tak aby „naprawiał” on swój rower, czy też hulajnogę.
Mama ze swoją małą kopią mogą pobawić się w salon piękności. Oczywiście to córka ma za zadanie wykonać fryzurę lub makijaż. Wymaga to odrobiny zaufania – po takiej rozrywce włosy mogą być ciężkie do rozczesania, a szminka wyląduje nie tylko na ustach, ale również zębach. Pomimo tego jest to wspaniały pomysł na spędzenie czasu we dwoje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *