Opublikowany w Zabawa i edukacja

Zwiedzanie śląska z dzieckiem – miejsca warte odwiedzenia z pociechą

Wiadomo, że podróże kształcą i rozwijają. Dlatego tak ważne jest, by zabierać w nie swoje dzieci – pokazując im na przykład różne części ojczystego kraju. Jedną z ciekawszych wycieczek stać się może wyprawa na Śląsk, którego różnorodność pozwoli na pokazywanie najmłodszym naprawdę ciekawych miejsc. Trzeba jednak pamiętać, że zwiedzanie Śląska z dzieckiem wymaga pewnego przygotowania – aby można było pokazać kilkulatkowi to co najciekawsze.

Miejsca warte odwiedzenia z dzieckiem na Śląsku

Jak wiadomo, dzieci są bardzo ciekawe świata – warto więc im go pokazywać. Jednak najmłodsi również bardzo szybko się nudzą. Dlatego też trzeba je zabierać w miejsca naprawdę interesujące. Najlepiej takie, które je czegoś nauczą, ale także będą czasem formą zabawy. W Polsce takich miejsc jest wiele, szczególnie ciekawym terenem jest zaś Śląsk, gdzie warto odwiedzić z dziećmi miejsca zarówno z Dolnego, jak i Górnego Śląska. Poniżej przedstawionych zostało kilka inspirujących propozycji.

Górny Śląsk

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

W parku zobaczyć można zwierzęta takie jak: muflony, daniele, jelenie, sarny, a nawet żubry. Trzy razy dziennie odbywa się zaś pokaz lotów najbardziej drapieżnych ptaków (w tym: orła przedniego, sokoła indyjskiego i – jedynej w Polsce – aguli). Specjalnie dla dzieci przygotowane zostały też Aleja Bajkowej i duży plac zabaw.

Górnośląski Park Etnograficzny (znajdujący się w okolicy Stadionu Śląskiego)

W parku tym najmłodsi mogą zapoznać się z tym, jak wyglądało życie nawet kilkaset lat temu. Dowiedzą się jak ludzie radzili sobie wtedy bez elektryczności i jakie sprzęty wykorzystywali w swoich gospodarstwach domowych. Oprócz starych chat, w parku zobaczyć można również stodoły (z opowieścią o wyrobie mąki w młynie) oraz kościół. Wspaniałą ciekawostką jest dawna szkoła, w której można zasiąść w ławach i pisać atramentowym piórem.

Legendia – wesołe miasteczko w Chorzowie

Ten lunapark można znaleźć na terenie Parku Śląskiego. Miejsce to oprócz wyśmienitej zabawy, zapewnia edukację najmłodszych w zakresie legend, baśni i podań. Wśród atrakcji można zaś wyróżnić tutaj: różnego rodzaju karuzele (w tym diabelski młyn), elektryczne samochodziki, zamki strachu, suche i wodne zjeżdżalnie, a także podróż w balonach.

Zespół pałacowo-parkowy w Świerklańcu

Jest to zespół leżący w dolinie rzeki Brynicy, który powstał w XIX wieku i na początki należał do rodziny magnatów przemysłowych. Choć nie ma tam już pałacu w stylu neorenesansowym, to nadal zobaczyć można wiele ciekawych obiektów architektonicznych, w tym: amfiteatr, kościół, folwark i pałacyk Dom Kawalera.

Istebna (wieś w powiecie cieszyńskim)

Jest to miejscowość położona w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, która posiada typowy śląski, a zarazem górki klimat folkloru. Jednocześnie warto zwiedzić dwie inne wsie – Jaworzynkę (gdzie stykają się trzy państwa) i Koniaków (ze słynnymi koronkami), które razem z Istebną tworzą tzw. Trójwieś z Beskidu Śląskiego.

Dolny Śląsk

Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu

W jednym z najstarszych dworców miasta można znaleźć ogromną makietę ukazującą całą linię kolejową oraz malowniczy krajobraz Dolnego Śląska (a nawet zamieszkujących teren osób). Na makiecie zobaczyć można na przykład takie elementy jak: ekipa budowlana przy pracy, cyrk, życie wiejskie, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu i oczywiście Dworzec Świebodzki.

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

W nim zobaczyć można jak żyło się 500 tysięcy lat temu (tzn. w epoce kamienia) na Dolnym Śląsku. Muzeum udostępnia zabytki archeologiczne (i przypadkowe odkrycia) ze Śląska, które obejmują okres od starszej epoki kamienia aż po czasy nowożytne.

Zamek Książ w Wałbrzychu

To największy zamek dolnośląski i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Znajduje się on w samym centrum Książańskiego Parku Krajobrazowego. Początki zamku sięgają końca XIII wieku, choć przez wieki był on niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Do dziś jednak ta majestatyczna budowla przypomina o ważniejszych wydarzeniach – w przekazach pisanych oraz ikonograficznych.

Muzeum Książki Środkowego Nadorza w Zielonej Górze

To propozycja dla dzieci nieco starszych, a także nastolatków. Na najwyższym piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej znaleźć można księgi opisujące obszar i dzieje Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej od XI wieku aż po rok 1947. Na miejscu zobaczyć można także różnego rodzaju dokumenty, rękopisy, fotografie i książki dotyczące odwiedzających te tereny artystów, mieszkających tam kiedyś pisarzy oraz dzieła artystów, którzy obecnie tworzą na tych terenach.

Park Miniatur Zabytków. w Kowarach

Jest to miejsce, w którym dokładnie można przyjrzeć się temu jak wygląda Zamek Książ i w kilku krokach zdobyć szczyt Śnieżki. W parku tym dzieci będą mogły zobaczyć z bardzo bliskiej perspektywy (w miniaturze) najważniejsze budowle regionu, do których zaliczają się m.in.: dworki, zamki, świątynie katolickie i prawosławne, a nawet schroniska. Jeszcze ciekawsze będą zaś wtedy, gdy wcześniej widziało się olbrzymie i niemożliwe do ogarnięcia wzrokowego (razem ze wszystkimi szczegółami) oryginały.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *