Opublikowany w Nimowlę, Przedszkolak, Zdrowie dzieci

Maski antysmogowe dla dzieci – o czym pamiętać przy zakupie?

Maski antysmogowe, które przeznaczone są do codziennego użytkowania, mogą nosić zarówno dorośli, jak i dzieci (od 3 roku życia). Ochraniają one przed zanieczyszczeniami i wdychaniem szkodliwych substancji. Należy je jednak odpowiednio dobrać: szczególnie jeśli chodzi o ich rozmiar, filtry oraz dodatki ułatwiające ich użytkowanie. Dlatego też należy podjąć walkę ze smogiem.

Takie zabezpieczenia powinny nosić dzieci w wieku przedszkolnym. Młodszym dzieciom (poniżej trzech lat) nie powinno się ich zakładać (najlepiej gdyby przy najwyższym stężeniu smogu nie wychodziły one z domu). Wybierając zabezpieczenie oddechowe dla swojego dziecka, trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar. Dla maluchów od 3 do 10 roku życia, najlepsze będą maski typowo dziecięce, do nieco starszych pasować już mogą maski dla dorosłych w rozmiarze XS lub S. Poznanie właściwego rozmiaru jest więc niezmiernie ważne. Zasada działania masek dla dzieci jest taka sama jak w przypadku tych dla dorosłych, jednak te dziecięce najczęściej zakłada się zaciągając gumki za uszy. Kupując ją trzeba więc pamiętać o sprawdzeniu czy długość gumek da się zmieniać (np. wygodnie związując je w supełki).

Dlaczego smog stanowi zagrożenie dla dzieci?

Wpływający na jakość powietrza smog to nic innego jak zanieczyszczenia i zawieszone w powietrzu pyły (PM10 i PM2.5). W powietrzy jest wiele takich zanieczyszczeń. Wszystkie one zawierają szkodliwe substancje toksyczne. Niektóre z nich znacznie zwiększają u dzieci ryzyko infekcji, powodują reakcje alergiczne, a najdrobniejsze (PM2,5) mogą nawet dostać się do krwiobiegu. Wdychane (a nieoczyszczone) cząsteczki po wchłonięciu do płuc osadzają się w ich dolnym obszarze. Później zaś nie zawsze są rozpuszczane i wydalane przez organizm, ale zalegają w płucach, powodując wiele problemów zdrowotnych.

Zanieczyszczenia w powietrzu są groźne dla naszego zdrowia

Podział masek ze względu na filtry

Tego rodzaju produkty dziecięce powinny mieć wysokiej jakości filtry powietrza – aby jak najlepiej mogły spełniać swoje zadanie. Przy zakupie trzeba dokładnie sprawdzić więc ich nazewnictwo.

Filtr bioaktywny

Stosowany jest w produktach typu U-mask i zawiera formułę bioaktywnych enzymów, które zajmują się rozkładem niebezpiecznych związków, wirusów i bakterii chorobotwórczych. Z takim filtrem nic nam nie straszne!

Filtr węglowy

Nazywa się go czasem aktywnym węglem. Jego zadaniem jest oczyszczanie wdychanego powietrza z zapachów i gazów

Filtr HEPA

Filtr powietrza klasy HEPA odpowiada za zatrzymywanie toksycznych cząsteczek, m.in. PM10 i PM2,5. Podobną funkcję sprawuje filtr N99.

Filtr łączony

Na rynku znaleźć można obecnie produkty, które łączą np. filtr HEPA z powłoką z węgla aktywnego. Pozwala to na ich pełne dostosowanie do wymagań użytkowników.

Niebezpieczny pyły są szkodliwe

Co musi mieć maska antysmogowa dla dziecka?

Pamiętajmy, że zanieczyszczenie powietrza jest niezwykle groźne. Taki produkt zabezpieczający nas przed zanieczyszczeniami w powietrzu musi składać się z kilku bardzo istotnych elementów, jednak najważniejsze są zawsze trzy z nich.

Wymienne filtry masek

Wiele produktów posiada opcję wymieniania filtra. W zależności od producenta może on służyć przez kilka czy nawet kilkadziesiąt godzin. W przypadku dzieci (przy zimowych i infekcjach i kaszlu) lepiej sprawdzić się może filtr, który starcza na krócej. Dzięki temu wdychane powietrze jest dużo czystsze.

Zawory masek

Dzięki nim maska antysmogowa dla dzieci tak bardzo nie paruje, a do tego ułatwiają one oddychanie. W przypadku masek dla najmłodszych dzieci, najczęściej spotkać można w nich jeden zawór.

Mocowanie masek

U dzieci najwygodniejsze są te zakładane za uszy: które można wtedy regulować pod względem szerokości (aby dopasować do rozmiaru buzi). Inny sposób mocowania to tylny rzep albo haczyki.

Najlepsze maski dla dzieci – test

Takie maski pozwalają na oddychanie przefiltrowanym powietrzem, – nawet takim, które przekracza normy. Sprawia to, że dziecko zachowuje dobry stan zdrowia i samopoczucia. Ważne jest jednak odpowiednie wybranie produktu.

Dragon Mask w rozmiarze S i M (idealna dla dzieci)

Dragon Mask w rozmiarze S i M - Najlepsze maski antysmogowe dla dzieci

Wyposażono ją w wielowarstwowe, wymienne filtry (m.in. filtr N99 i węgiel aktywny), które pozwalają na wychwycenie 99,9% szkodliwych pyłów z wdychanego powietrza. Posiada ona elastyczny zacisk nosowy, który zapobiega zsuwaniu się jej w trakcie użytkowania. Dostępna w delikatnych wzorach. Warto nabyć taką maskę antysmogową.

Cambridge Sherlock

Cambridge Sherlock

 

Filtruje zanieczyszczenia takie jak PM10, PM2.5 i PM0.3, przez trójwarstwowy system filtracji (w tym aktywny węgiel). Posiada ona elastyczne paski na uszy, usztywnienie wokół nosa oraz zawór odprowadzający wilgoć. Jest dostępna w kolorowych wzorach, a jej wierzch można myć ciepłą wodą z mydłem. Wydaje się być jedną z najlepszych opcji dla dzieci.

Respro Ultralight S

Respro Ultralight S

Ta maska występuje w kolorze czarnym, ma możliwość wymiany filtra (Hepa-Type). Jest ona bardzo lekka, wykonana z elastycznego stretchu. Posiada zawory, które zapewniają optymalny przepływ powietrza – szczególnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dlatego bardziej niż dla dzieci – bardziej polecana jest dla biegaczy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *