Opublikowany w Zabawa i edukacja

Urodziny dla dziecka – Kompleksowy Przewodnik

Ważne uroczystości w życiu naszych bliskich zawsze zamierzamy uczcić w wyjątkowy sposób. Świadczy to o chęci podkreślenia wysokiej wagi danego dnia, ale przede wszystkim naszej miłości do osób, których uroczystość dotyczy. Jest to szczególnie ważne, kiedy w grę wchodzą urodziny dla dziecka, ponieważ każde dziecko o tym marzy. To wyjątkowa chwila, którą najmłodsi pragną obchodzić w szczególny sposób, no i oczywiście cieszyć się prezentami i towarzystwem przyjaciół. Zobacz nasz przewodnik dotyczący kompleksów zagadnień związanych z przygotowywaniem urodzin dla dzieci.

Organizacja urodzin w domu

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań na urodziny dziecka, jest postawienie na urodziny dla dziecka organizowane we własnym domu. To tradycyjny sposób, który wydaje się jeszcze przez długie lata, nie wyjdzie z mody. Na atrakcyjność tego posunięcia wpływają przede wszystkim korzyści ekonomiczne. Urodziny dla dziecka w domu to brak konieczności kosztownego wynajmowania sali, klubu czy innego miejsca, w którym można wyprawić przyjęcie.

To także miejsce bezpieczne dla dziecka, w którym czuje się ono swobodnie. Dzięki temu, dziecko będzie mogło całkowicie poświęcić się zabawie, relaksując się i nie stresując z powodu nieznanej przestrzeni czy obecności osób, których nie zna (jak np. pracownicy obsługi). Imprezy dla dzieci organizowane w domu mogą przybrać rozmaitą postać. Urodziny to bardzo ważny element życia dziecka, który wpływa także na jego rozwój. Każda mama, która organizuje urodziny dla małych dzieci powinna się z nimi zapoznać. Postaramy się ułatwić życie rodzicom.

Pomysły urodzinowe dla małego dziecka

Przyjęcia urodzinowe – przygotowania krok po kroku

Żeby wyprawiane urodziny dla dziecka udały się w pełni, muszą być dobrze zaplanowane, w każdym szczególe. Pamiętajmy, że najmłodsi są bardzo wymagający, a jednocześnie szybko się nudzą. Dobrze przemyśl zatem, jakie atrakcje przygotujesz, jakie podasz przekąski i kto znajdzie się na przyjęciu. Zaplanuj także tzw. asa w rękawie. Przyda się on, kiedy dzieci znudzą się dotychczasowymi zabawami.

Kiedy zaoferujesz im coś, czego się nie spodziewały, wyeliminujesz zniechęcenie. Może to być np. urządzenie służące do przygotowywania baniek mydlanych, które na długie godziny zajmą najmłodszych, kiedy inne zabawki już się znudzą. Zanim zabierzesz się za organizację zabawy, przygotuj listę, która będzie uwzględniała: wystrój przestrzeni, listę gości, menu, prezent, zabawy, ewentualne dodatkowe atrakcje, oprawę muzyczną, uwzględnij konieczne zakupy itp. Kiedy sporządzisz spis, przystąp do wypełniania podpunktów krok po kroku, tak, żeby o niczym nie zapomnieć. Dowiedz się co zrobić organizując urodziny dla dziecka!

Opcja 1: Domowe przyjęcie

Jedną z opcji na wyprawienie urodzin dla dziecka w domu, jest przygotowanie przyjęcia z rodziną i kilkoma zaproszonymi przez gościa rówieśnikami. Takie połączenie gości zapewnia dużą różnorodność nastrojową dla solenizanta. Obecność rodziny, np. kochanych dziadków, którzy znani są z rozpieszczania, zawsze dobrze działa na samopoczucie dziecka. Dodatkowo, rówieśnicy zapewnią długie godziny wspólnej zabawy.

Zaplanuj rozrywki jak np. puzzle, układanie klocków lego czy gry planszowe. Dobrze sprawdzi się duża atrakcja np. w postaci występu klauna czy magika. Pokaz sztuczek iluminacyjnych zawsze przykuwa uwagę dzieci i zapewnia olbrzymią dawkę rozrywki. Idealnie sprawdzają się one szczególnie w warunkach właśnie takiego domowego przyjęcia, przy niewielkiej ilości gości. Artysta ma wtedy możliwość uzyskania bezpośredniego kontaktu z każdym uczestnikiem imprezy. Zadbaj o quizy, filmy.

Opcja 2: Bal przebierańców

Popularną formą domowej imprezy z okazji urodzin dziecka jest bal przebierańców. Planując tego typu zabawę, zrezygnuj z udziału rodziny (dziadków, wujków itp.). Jeżeli chcesz z nimi również świętować urodziny swojej pociechy, po prostu zorganizuj drugie spotkanie. W przypadku balu przebierańców, o wiele bardziej istotne dla dziecka jest, by zaprosić większą ilość gości, będących przyjaciółmi solenizanta.

Główną atrakcją bowiem będą tu kostiumy. Im więcej różnokolorowych kreacji, tym lepsze przyjęcie. Druga atrakcja to oczywiście tańce. Zadbaj o odpowiednią oprawę muzyczną, zapewniając typowo dziecięce przeboje. Dobrze sprawdzą się modne w ostatnich latach kule dyskotekowe, które emitują wizualne efekty świetlne i umożliwiają odtwarzanie muzyki przez podłączenie pendrive’a z nagranymi na nim utworami w postaci mp3. Jeżeli rodzic jest utalentowanym szwaczem, może postarać się o samodzielne uszycie kostiumu dla solenizanta. Jednak o wiele bardziej pewne będzie zakupienie odpowiedniej kreacji. Musi ona być bowiem wykonana z największą szczegółowością i estetyką. Pamiętaj, że to twoje dziecko jest królem tej imprezy i to ono, musi się prezentować wyjątkowo. Dobrze sprawdzają się kostiumy nawiązujące do modnych superbohaterów jak Kapitan Ameryka czy bardziej tradycyjny Batman/Superman i wielu innych. Zadbajcie też o świetne fryzury.

Opcja 3: Przyjęcie z motywem przewodnim

Ciekawą propozycją jest organizacja domowego przyjęcia z tzw. motywem przewodnim. To tematyka, która będzie przewijała się podczas trwania zabawy (niezwykle popularne rozwiązanie). Tematem zabaw urodzinowych może być niemal wszystko. Aby dobrze ją zorganizować, powinna dotyczyć wystroju wnętrza, prezentów, a nawet ubrań. Motywem przewodnim może być np. popularny Kubuś Puchatek. Przyozdób mieszkanie w motywy związane z tą bajką.

Świetnie sprawdzi się ogromne drzewo na głównej ścianie, rysunki z postaciami z kreskówki umieszczone w całym mieszkaniu, a nawet tort nawiązujący kształtem do fizjonomii Kubusia. Koniecznie na tę okazję zakup ubranko z motywem z tej bajki dla swojego dziecka. Poproś rodziców gości, by ich prezenty i kreacje również wiązały się z tą bajką. Oczywiście, motyw przewodni należy wybrać według zainteresowań solenizanta. Jednak tematy mogą być różne. Równie dobrze może to być Myszka Miki, Autka, Strażak Sam, Tomek i Przyjaciele i wiele innych tematów związanych z popularnymi wśród dzieci bajkami. Motyw przewodni może mieć też inny charakter. Możesz postawić np. na przygotowanie nastrojowej krainy, w której dzieci poczują się same, jak postaci z bajki. Może to być kraina lodu, zaczarowany las, czy np. dżungla. Pamiętaj, że super pomysłem będą także wspólne gry i zabawy, konkursy, balony, napoje. Warto o to zadbać, a pomysłów może być naprawdę mnóstwo.

Menu na urodziny dla dzieci w domu

Menu na urodziny dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów organizacji przyjęcia. Poczęstunek jest niezwykle istotny. Najmłodsi uwielbiają przecież słodycze, a podczas takiego spotkania, nie należy im tego odmawiać. Tort to podstawa każdej imprezy urodzinowej. Musi on zarówno być pyszny, jak i atrakcyjny wizualnie. Dobrze postawić na tort związany tematycznie z hobby solenizanta, np. nawiązujący do bajek lub ulubionego sportu.

Oprócz tortu, należy przygotować przekąski. Lody to słodycze, które uwielbiają wszystkie dzieci. Świetnie sprawdzają się lody w wafelkach. Można do nich zastosować zwykłe lody pudełkowe oraz kupić wafle specjalnie przeznaczone do tego deseru. Nie może zabraknąć też słodkich ciasteczek. Postaw także na zdrowe przekąski. Idealnie sprawdzą się szaszłyki owocowe, które będą zawierały olbrzymią ilość witamin. Możesz wykorzystać pomarańczę, kiwi, jabłko, gruszkę, mandarynkę, truskawki czy maliny. Wykorzystaj aktualną porę roku i dostępność świeżych owoców. Takie przekąski świetnie sprawdzą się w przypadku każdego balu maskowego, gdzie dzieciaki będą szaleć w rytm energicznej muzyki. Soki ze świeżych owoców zregenerują ich siły. Taką funkcję mogą spełnić także smaczne i pożywne koreczki pomidorowe z serem mozzarella. W przypadku małego przyjęcia z uczestnictwem rodziny, zapewne zechcesz podać obiad. Zdrowe żywienie jest bardzo istotne, ale pamiętajmy, że to wyjątkowy dzień. Jednorazowe podanie obiadu smacznego, choć nienależącego do najzdrowszych, nikomu nie zaszkodzi. Pamiętaj, że dziecko powinno dostać w tym dniu, to co naprawdę lubi. A przecież dzieci kochają frytki lub pizzę. Nie żałuj im tego. Jeżeli koniecznie chcesz podać zdrowy obiad, postaw na pożywnego kurczaka. Okazuje się, że świetne na takie party będą także różne małe owoce, ciasto, ciasteczka, paluszki. Sprawdź także, czy dzieci nie muszą przestrzegać jakiejś konkretnej diety (wraz z tortem).

Impreza tematyczna jako prezent dla małego dziecka

Urodziny dla dziecka poza domem

Urodziny wyprawiane dzieciom poza domem, zdobyły szczególną popularność w ostatnim dziesięcioleciu. Są one przeznaczone szczególnie dla tych, którzy zamierzają zaprosić dużą ilość gości. Bardzo często, przewidzianymi członkami zabawy są wtedy również rodzice. Można powiedzieć, że tego typu imprezy przewidziane są zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Sprawdzają się one, kiedy solenizant chce świętować razem z całą swoją szkolną klasą (lub przedszkolną) oraz ewentualnymi przyjaciółmi z przysłowiowego podwórka.

Jak wybrać salę zabaw?

Wybierając salę, w pierwszej kolejności musimy kierować się jej rozmiarem. Powinna ona być dopasowana do ilości gości, jaką zamierzamy zaprosić na zabawę urodzinową. Jednak równie ważna jest lokalizacja miejsca, w którym urządzimy przyjęcie. Chodzi o to, żeby dojazd nie był zbyt trudny. Nie każdy rodzic będzie mógł przyjechać samochodem. Warto szukać zatem miejsc ulokowanych w centrum miasta lub rejonach, które mają dobre połączenie komunikacyjne.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to fakt, czy przy danej restauracji czy innym miejscu, w którym wynajmujemy salę, jest przestrzeń parkingowa. Na koniec warto kierować się oceną personelu. Pracownicy mogą odegrać istotną rolę podczas zabawy, która przełoży się zarówno na nastrój rodziców, jak i dzieci.

Czy wynająć animatorki?

Wiele rodziców zastanawia się, czy postawić na animatorki, czyli specjalistki od organizowania czasu i sposobów zabawy dla najmłodszych. Tak, zawsze jest to dobry pomysł. Jeżeli tylko budżet pozwala na skorzystanie z takiej usługi, warto na nią postawić. Po pierwsze, animatorki zajmują się dziećmi, a zatem sprawują nad nimi opiekę. W tym czasie, dorośli mogą się spokojnie zająć sobą i cieszyć się swoim spotkaniem. Po drugie, są to osoby, które posiadają specjalne kompetencje do pracy z dziećmi.

Ich obecność na pewno wpłynie na miło płynący czas. Dobiorą odpowiednie zabawy i gry towarzyskie, które będą dopasowane według wieku i zainteresowań zgromadzonych dzieci. Po trzecie, dzieci, które otrzymują osoby specjalnie przeznaczone do zajęcia się nimi i zapewnienia im rozrywki, czują się wyjątkowo, czyli dokładnie tak, jak powinny się czuć w momencie świętowania tak ważnego dnia, jakim są urodziny. Animatorzy posiadają także swój sprzęt i kostiumy, nie będziecie musieli zatem martwić się o zapewnienie odpowiednich atrakcji dzieciom. Animatorki zapewnią takie rozrywki jak pokaz magicznych sztuczek, występ klauna, malowanie twarzy, zabawy z udziałem przeróżnych tunelów, zabawy muzyczne i wiele innych.

Przyjęcie urodzinowe w domu – wady i zalety

Olbrzymią zaletą urządzenia urodzin dla dziecka w domu, jest znajoma przestrzeń. Należy pamiętać o tym, że wiele dzieci jest nieśmiałych i nieznajome pomieszczenie może wywoływać w nich uczucie skrępowania. Znajome kąty zapewnią pewność siebie i dobry nastrój. Dom to także przestrzeń bezpieczna, którą doskonale znamy. Urządzając imprezę we własnym mieszkaniu, eliminujemy występowanie zagrożeń, które mogą znajdować się w wynajętej sali, a o których nie wiemy.

Mogą nimi być np. wyrwane kontakty itp. Oczywiście, organizacja imprezy we własnym domu, to olbrzymie oszczędności pieniędzy. Jest to zdecydowanie najtańsza forma przyjęcia dla najmłodszych. Jeżeli zatem nie dysponujemy dużym budżetem finansowym, zaplanujmy urodziny dla dziecka w domu. W niektórych przypadkach musimy jednak liczyć się z pewnymi wadami lub ograniczeniami. Oczywiście, bardzo wiele zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Od razu na myśl przychodzi nam bowiem pytanie o rozmiar pomieszczeń. Nasze mieszkania w bloku w większości mają zbyt małą przestrzeń, żeby umożliwiły niczym nieskrępowane zabawy dzieciaków, z gonitwami czy grą w chowanego włącznie lub np. może zmuszać do zmniejszania liczby przewidzianych gości. Nie zawsze musi to być normą. Mieszkańcy dużych domów z ogrodem, na pewno nie będą borykać się z tym problemem, szczególnie, kiedy urodziny pociechy wypadają na miesiące ciepłe, a zabawa dzięki temu będzie mogła przenieść się na zewnątrz budynku. Dużo zależy też od temperamentu dziecka. O ile niektórzy najmłodsi mogą czuć się we własnym mieszkaniu pewnymi siebie, to inni będą się w nim nudzić, a na imprezę potrzebują nowego bodźca, np. w postaci sali restauracyjnej. Wiele dzieci lubi odkrywać nowe miejsca i tylko taka forma przyjęcia może okazać się dla nich trafiona. Organizacja imprezy w domu to także konieczność zaplanowania i co gorsze, wykonania wszystkiego samemu, od początku, do końca. Nie zawsze jest na to czas, a także i energia. Pamiętaj, że należy również dobrze wysprzątać całe mieszkanie. Nie w każdym domu znajduje się także tak duży stół, który pozwoli ulokować przy nim wszystkich zebranych gości.

Tort i świeczki na urodzinach dziecka

Przyjęcie urodzinowe poza domem – wady i zalety

Największym plusem organizowania imprezy w klubie, restauracji czy innym miejscu zabaw dla dzieci, jest brak konieczności samodzielnego wykonywania wszystkich czynności związanych z przygotowaniem imprezy. Wystarczy zamówić salę oraz odpowiedni pakiet i usług i po prostu cieszyć się zabawą. To także szansa dla wielu dzieciaków na ciekawą imprezę w nowym otoczeniu, które dla wielu najmłodszych może stanowić dodatkowy bodziec wpływający na miłe spędzanie czasu.

Urodziny dla dziecka w knajpie to także zwolnienie rodziców z planowania menu, jego zamawiania lub samodzielnego przygotowywania. Miejsca, które trudnią się wynajmowaniem sali dla najmłodszych, posiadają odpowiednio dobraną kadrę, również na kuchni, która doskonale rozumie potrzeby dzieci oraz panujące trendy i samodzielnie przygotuje menu, które na pewno przypadnie do gustu młodym imprezowiczom. Bardzo dużym plusem są odpowiednie warunki temperaturowe. Większość sal posiada klimatyzację, która umożliwi dobranie odpowiedniego stopnia ciepła w pomieszczeniu, w stosunku do ilości bawiących się osób. W przeciwieństwie do zabawy w mieszkaniu, możemy uniknąć przegrzania dzieci. Wśród minusów organizowania imprezy w knajpie, należy wymienić ryzyko, że niektóre, wyjątkowo nieśmiałe dzieci, mogą czuć się nieswojo w nieznanym towarzystwie. Jednak tak naprawdę, jedyną realną wadą jest cena. Jest to zdecydowanie droższy typ imprezy, niż zabawa planowana w domu.

Praktyczne wskazówki dla rodziców, by zaoszczędzić pieniądze

Organizacja imprezy dla dzieci może być kosztowna. Istnieją jednak sposoby, by ograniczyć wydatki.

  • Przede wszystkim, jeśli nie dysponujesz pokaźnym budżetem, możesz zrezygnować z wynajęcia animatorów. Ich obecność jest dobrym rozwiązaniem, ale nie niezbędnym. Dla mniej zamożnych rodziców, jest to zatem główne źródło oszczędności. Ich obowiązki, mogą przejąć przecież w każdej chwili rodzice. Wystarczy trochę chęci i kreatywności.
  • Niektóre lokale, które wynajmują sale dla dzieci, umożliwiają zrezygnowanie z gotowego menu. Wtedy, płacisz jedynie za wynajem sali i ewentualną obsługę. Jedzenie można przygotować samemu lub z pomocą innych rodziców. To zawsze duża oszczędność.

Słowem podsumowania

Bez względu na fakt, czy organizujesz imprezę urodzinową dla dziecka w domu, czy poza nim, w wynajętej sali knajpy, restauracji lub innego miejsca, całości planowania powinno przyświecać przede wszystkim kierowanie się zainteresowaniami i sympatiami dziecka. Zarówno wybór miejsca zabawy, jak i jej oprawa, powinny być dopasowane przede wszystkim do temperamentu solenizanta. To dzień, w którym powinien on się czuć wyjątkowo.

Jeżeli mamy same organizują przyjęcie, powinny skrupulatnie zaplanować każdy element imprezy (również zaproszenia). W tym celu najlepiej sporządzić listę, która pomoże pamiętać o wszystkich etapach przygotowań. Organizacja imprezy w knajpie, jest znacznie łatwiejsza i szybsza, a od rodziców zdecydowanie niewiele wymagająca. Trzeba liczyć się jednak z wyższymi kosztami. Spraw, aby urodziny dla dzieci były niezapomniane i najlepsze!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *