Opublikowany w Nimowlę, Przedszkolak, Zdrowie dzieci

Jak korzystać z klimatyzacji w domu, by nie szkodziła dziecku?

Często i dużo słyszy się na temat szkodliwości klimatyzacji. Wedle opinii wielu osób jest ona niezwykle niezdrowa dla naszego organizmu. Powoduje wiele dolegliwości, które stają się uporczywe w codziennym życiu. Wszystko to powoduje, że Mamy wątpią nad pożytecznością klimatyzacji w przypadku posiadania małego dziecka. Czy klimatyzacje rzeczywiście jest szkodliwa i jak wpływa na zdrowie dziecka? By o to zadbać, warto wynająć odpowiednich specjalistów od serwisu klimatyzacji, choćby tu na terenie Poznania: https://klima-poznan.pl/serwis-klimatyzacji/

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji

Klimatyzacja zarówno domowa jak i ta samochodowa potrafi szkodzić dzieciom i dorosłym – to jest fakt. Jednak tylko w przypadku niewłaściwego korzystania z tej dogodności.  Przyjmuje się, że dla dorosłych odpowiednia temperatura to ta w zakresie 20-22 stopni przy wilgotności powietrza na poziomie 60-70%. Jednak w przypadku dzieci wartości te są nieco inne. Dla noworodka optymalną temperaturą będzie 24 stopni. W przypadku niemowlaka i starszych dzieci będzie to 20 stopni w dzień i nieco mniej w nocy.

Rozsądne korzystanie z klimatyzacji to podstawa dla naszego zdrowia. Przyjęło się, że różnica temperatur między tą panującą na zewnątrz, a temperaturą wewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni Celsjusza. To zapobiegnie wszelkim przeziębieniom, katarom i chorobom natury reumatycznej. Spędzanie czasu w zbyt chłodnym pomieszczeniu będzie prowadziło do infekcji gardła. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura wysusza powietrze, co sprzyja rozwojowi roztoczy. Może to powodować reakcje alergiczne. Warto sobie o tym poczytać także tu https://kobieta.onet.pl/dziecko/klimatyzacja-przyjaciel-czy-wrog/

Systematyczne czyszczenie

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji nie daje gwarancji całkowitej wolności od problemów ze zdrowiem. Instalację należy również systematycznie konserwować poprzez czyszczenie. Zwłaszcza w przypadku posiadania małego dziecka w mieszkaniu, które bardziej jest podatne na wszelkie choroby i zarazki. Nieczyszczony parownik potrafi rozprowadzać po klimatyzowanym pomieszczeniu wszelkie bakterie, a nadmiar wilgoci będzie tworzył pleśń i grzyby. Gruntowne czyszczenie należy przeprowadzać przynajmniej raz na 3 miesiące.

W przypadku samodzielnego czyszczenia elementów klimatyzacji warto zaopatrzyć się w specjalne środki bakteriobójcze. Wybór pod tym względem jest szeroki. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń producenta zarówno środków czyszczących jak i samego klimatyzatora.

Podsumowując, odpowiednio zadbana i prawidłowo wykorzystywana klimatyzacja nie jest szkodliwa zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Dbaj o zdrowie swoich i najbliższych i nie zaniedbuj klimatyzatora domowego!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)