Opublikowany w Nimowlę, Przedszkolak

Co to jest Baby-led weaning?

Wychowywanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. Wymaga nie tylko ogromnej ilości cierpliwości, ale również doświadczenia i świadomości podejmowanych decyzji. Nic zatem dziwnego, że coraz większym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju techniki pomocnicze, które mają na celu poprawienie procesów wychowawczych. Zdecydowanie jedną z popularniejszych nowoczesnych technik jest Baby-led weaning.

Czym jest Baby-led weaning?

Z pewnością każdy słyszał o dzieciach, które miały kłopoty z jedzeniem i nazywane były niejadkami. Mało tego, być może ktoś sam był takim dzieckiem. Stanowił on ogromny problem dla swoich rodziców, ponieważ niejedzenie i kapryszenie przy jedzeniu to niemały problem dla świeżo upieczonego rodzica.

Właśnie dla takich dzieci powstała technika Baby-led weaning, która polega na pozwalaniu dziecku na samodzielne sięganie po jedzenie i decydowanie kiedy, ile i co zje. To od malucha będzie zależała jego dieta i pory posiłków. Pozwala to na wprowadzenie zabawy jedzeniem, fascynacje poznawaniem określonych smaków, a także na jedzeniu własnym tempem, co dla wielu dzieci jest kluczowe.

Czy są jakieś zasady Baby-led weaning?

Wydawać by się mogło, że taka filozofia karmienia to prawdziwa żywieniowa anarchia i, że nie panują tu żadne zasady. Na szczęście tak nie jest, w końcu ma się do czynienia jeszcze z dzieckiem. Chodzi jednak o stworzenie maksymalnie dużej iluzji samodzielności, co wpłynąć ma na zachowanie dziecka.

Podczas stosowania tej techniki należy pamiętać o tym, że jedzenie dla dziecka ma być przede wszystkim bezpieczne, dlatego też konieczne jest wcześniejsze jego przygotowanie przed podaniem dziecku. Należy również pamiętać o tym, aby nie podać mu pokarmu zbyt dużego i zbyt twardego, warzywa i owoce dobrze jest pokroić w plasterki wielkości paluszków, a pokarmy twardsze po prostu ugotować. Zaleca się unikanie takich produktów, które pomimo obróbki będą zbyt twarde, czyli np., orzechów. Dodatkowo do każdego posiłku zaleca się podawanie wody.
Najważniejsza rzecz pozostaje jednak niezmienna. Zabronione jest karmienie dziecka przez rodzica. Powinno ono samodzielnie spożywać podawany mu posiłek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *