Opublikowany w Nimowlę, Przedszkolak, Zabawa i edukacja

Najlepsze rodzaje zabawek dziecięcych

Świat zabawek dla dzieci jest ogromny. Mnóstwo różnych możliwości dla dzieci w różnym wieku sprawia, że często nie wiemy co będzie najlepsze. Warto zaznaczyć, że dobór odpowiedniej zabawki pod wiek dziecka ma kluczowe znacznie. I to nie chodzi tylko o radość pociechy z zabawki, ale również o same bezpieczeństwo malucha. Na przestrzeni lat wykreowało się kilka rodzajów zabawek, które uważane są za najlepsze. Jednak zanim poznasz najlepsze rodzaje zabawek dziecięcych, dowiedz się w jaki sposób odpowiednio wybrać zabawkę dla dzieci. Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać zabawkę?

Pierwszą rzeczą na jaką powinna zwrócić uwagę w sklepie zabawkom jest wiek dziecka na jaki przeznaczony jest dana zabawka. Wówczas najlepiej będzie dostosować się do oznaczeń, jakie proponuje producent. Możesz znaleźć zabawki przeznaczone dla dziecka od urodzenia, wówczas znajdziesz oznaczenie 0+. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko rozwija się szybko. Jeżeli tak jest, to wówczas zabawki przeznaczone dla dwulatka mogą nadawać się nawet dla półtorarocznego malucha. Trzeba wtedy jednak cały czas mieć na oku dziecko, które bawi się daną zabawką. Istnieje bowiem ryzyko, że jakiś mały element znajdzie się w jego buzi, a następnie w przełyku. Pamiętaj, bezpieczeństwo Twojego maluszka jest najważniejsze, dlatego miej się na baczności!

Odpowiedni dobór zabawki pod wiek dziecka jest bardzo ważny. Zbyt trudna zabawka dla niego poprowadzi do niechęci, a zbyt łatwa po prostu szybko je znudzi. Ważnie obserwuj rozwój swojego dziecka i dobiera zabawki tak, aby jak najchętniej przystępowało do zabawy. Zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na zabawki edukacyjne, które znacznie wpływają na ogólny rozwój dziecka.

Najlepsze zabawki dziecięce

Najlepszymi zabawkami dla dzieci przyjęły się zabawki rozwijające. Są to między innymi zabawki edukacyjne, które znacznie wpływają na wszystkie zmysły dziecka. Działają na słuch, wzrok, dotyk, często węch i nawet smak. Na przykład książki edukacyjne bardzo często posiadają charakterystyczną fakturę. Mogą być błyszczące, świecące, puchate, śliskie czy szorstkie. Skutecznie zwróci to na siebie uwagę malucha, a przez to będzie częściej i chętniej sięgało po taką książkę i analizowało jej zawartość. A to przecież w zabawie edukacyjnej jest najważniejsze. Dla niemowlaka świetnie sprawdzają się maty edukacyjne. Są to swego rodzaju palce zabaw dla najmniejszych, które działają dosłownie na wszystkie zmysły dzieci. Od wzorku i słuchu zaczynając, po dotyk i węch.

Podobno działanie posiadają zabawki sensoryczne. Np. takie jak tu https://www.babyandtravel.pl/firm-zul-1518610871-zabawki-sensoryczne-dolce.html One również działają na wszystkie zmysły dzieci, skutecznie zachęcając do edukacyjnej zabawy. Jeżeli decydujesz się na takie zabawki, a masz ograniczony budżet to pamiętaj – w przypadku zabawek nie zawsze drożej znaczy lepiej. Jeżeli nie masz pieniędzy to często kupienie dwóch tańszych zabawek będzie znacznie lepszym rozwiązaniem od jednej droższej. Dzięki temu, jak dziecko znudzi się jedną zabawkę, to zawsze ma drugą, a ich skuteczność w nauce poprzez zabawę może być znacznie większa.